English lessons in Istanbul

Find your perfect private english tutor in Istanbul.
Learn english with our teachers at home or in their studio.

215 english teachers in Istanbul

0 teachers in my wish list
+

215 english teachers in Istanbul

(5 reviews)
Berin - Istanbul$25
Trusted teacher: I have been teaching Turkish for 5 years from now on. When I had a chance to be a student in the Anatolian Teacher High School in Istanbul in 2008 and Boğaziçi University in 2012, my biggest goal was to be a reliable role model for my students in the future. I am very happy that I have now made this dream come true since the year I entered university. Until this time, I have taught private lessons at secondary, high school and university level to numerous students from Turkey and abroad. I still continue to give private lessons on the online platform and teach Physics at an International School in Istanbul where California Education Standards (Cognia) are adopted. I strive to progress depending on the age and level of the student. For this, I aim to explain myself, the way I study and understand my student's expectations and level. After the level has been determined, it is of great importance for me that the student knows the lesson plan and draft as well and adheres to the jointly agreed schedule. In this course, you will be able to learn, Vocabulary Sample Sentences Grammar Cultural Insight for Writing, Speaking, Listening and Reading skills I will follow the order of the lesson notes typed below for A1 Level: Self Introduction Greetings Manners Asking How Someone Is Making Apologies Refusing Politely Talking About Your Age Talking about Nationalities Asking How Much Something Costs How to Say Prices Asking What Someone is Doing Asking Directions Possession Talking about Your Likes /Dislikes Ordering at a Restaurant Asking for the Bill Offering an Invitation Talking On the Phone
Turkish · English
(12 reviews)
Hatice - Maltepe$17
Trusted teacher: 25 yıllık özel ders deneyimi olan seçkin bir devlet üniversitesinde İngilizce okutmanı olarak çalışmış her seviyede ve her yaş grubu için İngilizce ders veren işini çok severek yapan, genel olarak öğretmenliği çok seven bir öğretmenim. YDS, TOEFL, IELTS, Proficiency, Hazırlık atlama, Yeni Başlayanlar İçin Genel İngilizce, Öğrenciler için derslere takviye, LYS ingilizce, İngilizce metin okuma, yazma, gramer, çeviri ve Yabancılara Türkçe dersleri veriyorum. İngilizceyi hiç bilmeyenlere veya çok az bilenlere veya hiç İngilizce öğrenemeyeceğini düşünenlere de İngilizce öğretmekteyim. Özel ihtisasım İngilizce sınavlara hazırlık,yeni başlayanlar için İngilizce ve çeviri dersleridir. Şimdiye kadar her yaştan yüzlerce öğrenciye özel ders verdim ve hemen hepsi sınavlarını başarıyla geçtiler. Aynı zamanda Yabancılara Türkçe dersleri de vermekteyim. (İngilizce açıklamalı) 20 yıl boyunca çok sayıda büyük şirketin yabancı genel müdürlerine ve üst düzey yöneticilerine Türkçe öğrettim. Sıfırdan İngilizceye başlayan kişiler veya gruplara da genel İngilizce dersleri vermekteyim. Daha önce hiç İngilizce dersi görmemiş olanlara ya da İngilizce öğrenmekte güçlük çekenlere de İngilizceyi konuşma ve anlama garantisi veriyorum. Ayrıca İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye yazılı ve sözlü çeviri de yapmaktayım. Şimdiye değin İngilizce'den Türkçe'ye edebiyat, müzik ve sosyal bilimler alanında 12 kitap çevirdim. Kitap okumayı, fotoğraf çekmeyi seyahat etmeyi, yazmayı, kitap çevirisi yapmayı, yabancı dil öğrenmeyi çok seviyorum. Boğaziçi Üniversitesi mezunuyum. 2 ayrı alanda master yaptım. Halen doktora öğrencisiyim. 25 yıldır özel öğretmenlik yapmaktayım. Bir devlet bir de özel üniversitede İngilizce okutmanı olarak çalıştım. İngiltere, Kanada ve Güney Kore'de yaşadım ve buralarda İngilizce öğretmenliği yaptım. İngilizceyi, size özel program geliştirerek, farklı dokümanlar kullanarak, sizi motive ederek ve sevdirerek öğretiyorum. İşimi son derece severek yapıyorum. Edebiyat, Batı ve Doğu felsefeleri, ilahiyat, sinema, fotoğraf ve müzikle ilgileniyorum. Sıkmadan ve sevdirerek öğretirim. Ama disiplinli ve biraz da ödev veren ve bunları takibeden bir öğretmenimdir.:) Dil öğreniminde öğrencinin öğretmenini sevmesi ve yaptığı çalışmadan zevk alması, sıkılmadan, eğlenerek rahat ve huzurlu bir ortamda öğrenmesi çalışma verimini arttırmaktadır. Öğrencilerim zevk alarak çalıştıkları için başarılı olmaktadırlar. Ayrıca ilköğretim Matematik ve Fen derslerini İngilizce olarak anlatabiilrim. Önemli metinleriniz ve tezleriniz için İngilizce Türkçe ve Türkçe İngilizce YAZILI ÇEVİRİ ve şirketlerde iş görüşmeleri, toplantılar, telefon görüşmeleri için SÖZLÜ TERCÜMANLIK da yapmaktayım.
English
Showing results 1 - 25 of 146481 - 25 of 14648

Our students from Istanbul evaluate their English teacher.

To ensure the quality of our English teachers, we ask our students from Istanbul to review them.
Only reviews of students are published and they are guaranteed by Apprentus. Rated 4.9 out of 5 based on 48 reviews.

Mathematics for middle/high school levels, Sat mat (Bahçelievler)
Hatice
Where do we begin? Expert communication skills, superior listening skills, and most important of all very friendly and approachable. She has a deep knowledge and passion for the subject matter. Excellent preparation and organization skills. Mrs. Hatice sounds like a native english speaker and has a strong work ethic that rubs off on the students. All around wonderful teacher, Highly Recommended!
Review by EIAD
CLEP Exam Biology Preparation with Experienced Teacher (Istanbul)
Berin
Berin is a great teacher that has a lot of material and practice questions you can use for studying and reviewing your knowledge. Her explanations are clear and she’s a patient teacher which is helpful when grasping new topics. Overall she’s a good teacher that has lots of experience and I would recommend her specially if you need help preparing for a college level exam.
Review by JAVIER BÁRCENAS
LEARNING TURKISH IS EASY AND FUN WITH A PROFESSIONAL TEACHER (İzmit)
Hatice
We’ve had two in-person sessions with Hatice so far and they have been excellent. Her classes are engaging and accessible to students of different levels. In a class, she is very skilled at offering depth for someone who has some turkish understanding as well as being accessible to a beginner. I hope to continue a mix of online and in person lessons with her!
Review by FARZANA