X Many countries are starting to ease #lockdown restrictions. Whenever possible, we highly encourage meeting with your teacher online!
FavouritesAdd to Wish List
FavouritesAdd to Wish List
FavouritesAdd to Wish List
from26.00USD/ h

English Language courses, IELTS, TOEFL, Speaking, Buisness

• I taught several courses in the English Language for different levels.
• I have taught IELTS and TOFEL exam for different levels.
• Strong computer skills; particularly in the use of MS Office Applications (Word, Excel, and PowerPoint).
• Arabic native speaker, fluent in English (written and spoken), Good in French, and currently learning Turkish. Translation Ability in Arabic and English and French.
• Research Skills, background in quantitative and qualitative research tools.
• Punctual, Fast learner, Productive, Efficient, Excellent Interpersonal skills, Conversation skills.
• Familiar with multiple cultures, ages, and their delicacy.

Location

At student's location: Around Eminönü, Turkey

|
Use ⊞+wheel to zoom!
+

General info

Skills:

English:
English as a second language (esl), English for adults, School

Age:

Teenagers (13-17 years old)
Adults (18-64 years old)
Seniors (65+ years old)

Student level:

Beginner
Intermediate
Advanced

Duration:

45 minutes
60 minutes

The class is taught in:

English, French, Arabic

About Me

I have graduated from Elementary and Middle school level in California, USA. I am a CELTA certified teacher, and I am currently taking the DELTA course. I have a bachelor’s degree in French Language from the prestigious Jordan University (JU). I also teach IELTS and TOEFL and prepare students for the exams. I give speaking lessons to improve general speaking skill.

Education

Jordan University, French Langauge and Literature, 3.09 I have studied my middle and elementary school in the US and I finished my high school in Jordan in the scientific major

Experience / Qualifications

I have five years of experience in teaching English and exam prep course. I am a CELTA qualified teacher, and I am currently working on my DELTA

Ask a question

Send a message explaining your needs and Hala will reply soon:
The more detail, the better.
Ex. "Hi, when are you available to meet for a lesson?"

Availability of a typical week

MonTueWedThuFriSatSun
7              
8              
9              
10            Saturday at 10:00  
11              
12              
13            Saturday at 13:00  
14              
15              
16              
17  Monday at 17:00  Tuesday at 17:00  Wednesday at 17:00  Thursday at 17:00  Friday at 17:00  Saturday at 17:00  Sunday at 17:00
18              
19              
20              
21              
22              
23              
from $26At student's home

Good-fit Instructor Guarantee


If you are not satisfied after your first lesson, Apprentus will find you another instructor or will refund your first lesson.

Online reputation

  • Instructor since May 2019
  • Phone number verified
  • Google+ connected
  • Linkedin connected

Availability of a typical week

MonTueWedThuFriSatSun
7              
8              
9              
10            Saturday at 10:00  
11              
12              
13            Saturday at 13:00  
14              
15              
16              
17  Monday at 17:00  Tuesday at 17:00  Wednesday at 17:00  Thursday at 17:00  Friday at 17:00  Saturday at 17:00  Sunday at 17:00
18              
19              
20              
21              
22              
23              
from $26At student's home

Good-fit Instructor Guarantee


If you are not satisfied after your first lesson, Apprentus will find you another instructor or will refund your first lesson.

Share

   LinkedIn   

Simon
Best techniqes to pass IELTS 7+ and TOEFL 80+ exams to study abroad or start your dream job.
In my classes, you are going to learn all techniques that help you get high points in IELTS and TOEFL exams. Our IELTS/TOEFL training and preparation courses provide the best guidance to take the Test. To get into the b2est universities in the UK, Canada, US and elsewhere, my course is preferred by many students for IELTS/TOEFL test preparations in Istanbul because of its highly acknowledged prep techniques, material and highly qualified and certified trainers. Personalized coaching classes cater to subject-specific strengths and weaknesses of students. With our practical approach in conducting diagnostic tests and mentoring students according to their individual strengths and weaknesses, our IELTS/TOEFL coaching methods are proven to be one of the best prep courses by many students.

Fidan
Private English, Turkish, Russian Tutoring, Film class
I specialize in tutoring English for Turkish citizens. I give english classes for TOEFL, IELTS, advanced english, primary school english. I have been giving english classes for 10 years. I teach a very fast way of learing to speak and write in English

Amanda
Anything you want to learn in English. Just let me know
English made simple. For students and adults. If you just want to speak we can speak whenever you want. This class is for everyone who wants to speak English fluently. It's also for children. Am a pre school teacher in Beykoz. I love children a lot and children. NOTE: I CHARGE DIFFERENT FEE FOR GRAMMAR. THIS FEE IS FOR SPEAKING. WHILST SPEAKING I WILL BE CORRECTING YOUR GRAMMATICAL MISTAKES. IF YOU WANT TO LEARN GRAMMAR IT HAS A DIFFERENT FEE.

Hatice
INGİLİZCE ÖZEL DERS-TEACHING ENGLİSH FOR BEGINNERS AND STUDENTS FOR ALL LEVELS
25 yıllık özel ders deneyimi olan seçkin bir devlet üniversitesinde İngilizce okutmanı olarak çalışmış her seviyede ve her yaş grubu için İngilizce ders veren işini çok severek yapan, genel olarak öğretmenliği çok seven bir öğretmenim. YDS, TOEFL, IELTS, Proficiency, Hazırlık atlama, Yeni Başlayanlar İçin Genel İngilizce, Öğrenciler için derslere takviye, LYS ingilizce, İngilizce metin okuma, yazma, gramer, çeviri ve Yabancılara Türkçe dersleri veriyorum. İngilizceyi hiç bilmeyenlere veya çok az bilenlere veya hiç İngilizce öğrenemeyeceğini düşünenlere de İngilizce öğretmekteyim. Özel ihtisasım İngilizce sınavlara hazırlık,yeni başlayanlar için İngilizce ve çeviri dersleridir. Şimdiye kadar her yaştan yüzlerce öğrenciye özel ders verdim ve hemen hepsi sınavlarını başarıyla geçtiler. Aynı zamanda Yabancılara Türkçe dersleri de vermekteyim. (İngilizce açıklamalı) 20 yıl boyunca çok sayıda büyük şirketin yabancı genel müdürlerine ve üst düzey yöneticilerine Türkçe öğrettim. Sıfırdan İngilizceye başlayan kişiler veya gruplara da genel İngilizce dersleri vermekteyim. Daha önce hiç İngilizce dersi görmemiş olanlara ya da İngilizce öğrenmekte güçlük çekenlere de İngilizceyi konuşma ve anlama garantisi veriyorum. Ayrıca İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye yazılı ve sözlü çeviri de yapmaktayım. Şimdiye değin İngilizce'den Türkçe'ye edebiyat, müzik ve sosyal bilimler alanında 12 kitap çevirdim. Kitap okumayı, fotoğraf çekmeyi seyahat etmeyi, yazmayı, kitap çevirisi yapmayı, yabancı dil öğrenmeyi çok seviyorum. Boğaziçi Üniversitesi mezunuyum. 2 ayrı alanda master yaptım. Halen doktora öğrencisiyim. 25 yıldır özel öğretmenlik yapmaktayım. Bir devlet bir de özel üniversitede İngilizce okutmanı olarak çalıştım. İngiltere, Kanada ve Güney Kore'de yaşadım ve buralarda İngilizce öğretmenliği yaptım. İngilizceyi, size özel program geliştirerek, farklı dokümanlar kullanarak, sizi motive ederek ve sevdirerek öğretiyorum. İşimi son derece severek yapıyorum. Edebiyat, Batı ve Doğu felsefeleri, ilahiyat, sinema, fotoğraf ve müzikle ilgileniyorum. Sıkmadan ve sevdirerek öğretirim. Ama disiplinli ve biraz da ödev veren ve bunları takibeden bir öğretmenimdir.:) Dil öğreniminde öğrencinin öğretmenini sevmesi ve yaptığı çalışmadan zevk alması, sıkılmadan, eğlenerek rahat ve huzurlu bir ortamda öğrenmesi çalışma verimini arttırmaktadır. Öğrencilerim zevk alarak çalıştıkları için başarılı olmaktadırlar. Ayrıca ilköğretim Matematik ve Fen derslerini İngilizce olarak anlatabiilrim. Önemli metinleriniz ve tezleriniz için İngilizce Türkçe ve Türkçe İngilizce YAZILI ÇEVİRİ ve şirketlerde iş görüşmeleri, toplantılar, telefon görüşmeleri için SÖZLÜ TERCÜMANLIK da yapmaktayım.

Ouacher
english teacher , frensh teacher and arabic teacher ,communication skills , vocabulary lessons and grammar lessons
learning languges is very important to get better grades or get better jobs ,and communicating is essential to practise a languge so you will learn how to express yourself and undersrand the others also grammar and vocabulary lessons are the key to a better spoken language .

Olga
Conversational English, Test Prep and General English
I deliver online English lessons for those who need to practice speaking for different purposes: IELTS and TOEFL, work or travel. This practice is mostly suitable for B1 level and higher but can be applied to A2 with more stress on the functional side of the language, such as grammar and use of English.

Abdurahman
English and Turkish learn English and Turkish so fast
My name is Abdurahman am from England i will help you in English and Turkish class I know English arabic and Turkish am a student I specialize in tutoring English and Turkish for school and adult . My goal is to keep students challenged, but not overwhelmed. I assign homework after every lesson and provide periodic progress reports.

Sharon
English vocabulary, Grammar, Exams, Reading comprehension
To encourage creativity and higher-order thinking in a way that increases student performance. Developing professional skills of teaching students of every age by providing work-based learning. A competent, committed and experienced adult learner’s teacher who has over six years of invaluable varied instructional experience in the educational sector. Offering support and well-disciplined to ensure the success of each learner. Easy going by nature and able to get along with both work colleagues, scholars and senior managers. Having the ability of using humour and imagination in a classroom setting, to encourage a learning culture amongst students.

George Chidiebere
Chemistry and English Language for IELTS preparation
I tutor students in Chemistry and English for school and examinations like IELTS, GRE and GMAT. My goal is to prepare them to understand the basic and underlying principles and rudiments of these subjects so as to create a strong foundation for future learning.

Ricco
ISTANBUL GUITAR LESSONS IN ENGLISH - CLASSIC, ACOUSTIC OR ELECRTRIC
Hi Everyone, This is Ricco from Istanbul, Turkey. I am a professional guitar instructor who also is playing in various stages with different bands currently. I have a solid 10 years of guitar experience in all genres, from pop to rock & blues and so on. Besides playing electric guitar professionally with different bands, I am also giving professional hands-on guitar lessons for the guitar enthusiasts. There is one major rule for my guitar lessons which is ALL LESSONS ARE IN ENGLISH !!! This is why most of my students are either childrens of expats working in Istanbul or students studying in colleges and private schools whose official language is English. If you are interested in learning how to play guitar (either classic, acoustic or electric), please feel free to get in touch with me. After the first lesson If we both agree that we can move further, we shake hands and plan your progress together. Lessons can be done either in your own flat or mine, but the price per lesson may vary accordingly. Students may also use my own guitars which can be seen in the photos, my amp and pedals. Looking forward to hearing from you !!! Ricco

Jay (I'm Virtual!)
Master of The Tenses: Understanding Anglophonic Time
Understanding how to use English Time Tenses properly has and continues to be a challenge for many business owners and professionals. What do they mean? What are their auxiliaries? How are they formulated? Which time words correspond to which time tense? Is there a difference in using these tenses in speech versus in writing? Learn how ALL of the English time tenses work in 3-compact sessions! If you're a small, medium or large business with a complete staff, I can come to you and help correct and bring awareness to how you're using the language, to enhance your business for meetings, travel and rendezvous of all sorts.

Abdul Mojib
Business English, Science, Physics, Management, essentials of computer
I would like to assist undergraduate and graduate students in terms of their professional studies. My goal is to make all students understand what they need to study as well as purposes. this is because it is very significant to know the exact reason for studies. Thanks, Prof. Dr. Wahedi

Dilara
Native English teacher (in person or online), test preparation working towards your curriculum. Learning from beginner to advanced.
I have been teaching for 6 years in my university. You will be able to speak only in English in this class. Reading and writing going towards the curriculum thats giving by your school. This lesson will higher up your English level. Adults to kids.

Ntsoaki
English for begginers that are looking to improve their comfortability with the language
This course is designed for children that want to learn the basics of the English language. English is a universal language used to communicate with most people around the world. This course is aimed at insuring that the individual becomes comfortable with the language moving forward into the real world.

Mark
Personalised English Lessons | Kişiselleştirilmiş İngilizce Dersleri
My primary goals are: - your enjoyment - your success - your satisfaction Birincil hedeflerim: - mutluluğunuz - başarınız - memnuniyetiniz If you aren't happy, then I"m not happy. It's that simple. Eğer mutlu değilseniz, ben de mutlu değilim. Bu kadar basit.